پرینت سه بعدی

3D Dream Studio

خدمات پرینت سه بعدی

شرکت 3D Dream Studio ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی نمونه سازی، تولید تیراژ بالا و تولید محصولات اختصاصی می باشد. پرینت سه بعدی 3D Dream Studio مناسب برای کاربرد هایی همچون تولید طرح های تحقیقاتی و پروتوتایپ، تولید تیراژ بالا، تولید قطعات مهندسی، ماکت های معماری، آثار هنری و فرهنگی، جعبه PCB و … می باشد.
از جمله کوشش های 3D Dream Studio برای جلب رضایت شما میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • خدمات پرینت سه بعدی با کیفیت، استفاده از پرینتر های دقیق و کالیبره شده و مواد مصرفی مناسب.
 • تخصص و تجربه بالا در طراحی و پرینت سه بعدی.
 • قیمت مناسب و تخفیف پلکانی برای سفارشات طولانی و تیراژ بالا. قیمت نسبی پایین تر برای چاپ رزولوشن بالا.
 • پست رایگان محصولات به آدرس شما. (سفارش بیشتر از 10 ساعت)
 • سرعت آماده سازی بالا و تحویل سریع.
 • تخفیف ویژه برای مشتریان دائمی و معرفی به سایرین.

پرینت سه بعدی چیست؟

پرینت سه بعدی یک فرایند تولید افزودنی است که یک شیء فیزیکی را از یک طرح دیجیتال ایجاد می‌کند. فن آوری های پرینت سه بعدی روش های گوناگونی دارد، اما همه بر اساس یک اصل می‌باشند. با اضافه کردن لایه لایه مواد، یک مدل دیجیتال به یک جسم فیزیکی سه بعدی جامد تبدیل می‌شود. فناوری های مختلف پرینت سه بعدی از پرینتر های دسکتاپ که مواد پلاستیکی را ذوب می‌کنند تا ماشین های بزرگ صنعتی که از لیزر برای ذوب پودر فلزات استفاده می‌کنند، گسترده است.

بر خلاف تصور موجود که پرینت سه بعدی را پدیده ای جدید میدانیم، اما سابقه آن به بیش از 30 سال برمی‌گردد. تا سال 2009 پرینت سه بعدی تنها در صنعت مورد استفاده قرار می‌گرفت. پس از منقضی شدن حق امتیاز آن، پروژه های متن باز و تجاری گوناگونی در این حوزه شکل گرفت که منجر به محبوبیت پرینت سه بعدی در سالیان اخیر شده است.

پرینت قطعات ممکن است از یک تا چندین ساعت و حتی روز به طول انجامد. این مدت زمان بسته به ابعاد طرح، دقت پرینت، تکنولوژی و مشخصات ماشین، جزییات طرح، و … متفاوت می باشد. بنابراین پرینت سه بعدی در حال حاضر یک فرایند زمان بر می‌باشد. بعد از چاپ نیز می‌توان برخی پروسه های پس پردازش را برای بهبود ویژگی های فیزیکی و بصری اعمال نمود.

امروزه پرینت سه بعدی کاربرد های بسیاری پیدا کرده و از محبوبیت خاصی برخوردار شده است. از جمله کاربرد ها میتوان به حوزه های مهندسی، طراحی صنعتی و تولید، پزشکی، معماری، هنری و فرهنگی و … اشاره کرد.

پرینت سه بعدی

انواع تکنیک های تولید

در تعریفی ساده تکنیک های تولید را می توان به سه گروه اصلی طبقه بندی کرد.

1. تولید به روش شکل دهی (Formative manufacturing): مناسب برای تولید تیراژ بالا از یک قطعه مشابه است. این روش نیاز به سرمایه گذاری اولیه زیادی دارد، اما در تولید انبوه از قیمت نهایی پایین و سرعت تولید بالایی برخوردار است. از جمله این روش ها می‌توان به قالب گیری تزریقی، ریخته گری، پرس کاری و آهنگری اشاره کرد.

2. ماشین کاری (Subtractive manufacturing): شکل دادن مواد با تراش و برش به وسیله ماشین‌های ابزار است. یکی از بهترین روش ها برای تولید اشکال نسبتا ساده، در تعداد کم و متوسط، از مواد کاربردی به خصوص فلز است. از جمله این روش ها می‌توان به CNC کاری، تراش کاری و سوراخ کاری اشاره کرد.

3. تولید افزودنی (Additive manufacturing): بهترین گزینه برای تولید تیراژ پایین یا طرح های پیچیده تر از دو روش قبل می‌باشد. از جمله می‌توان به انواع روش های پرینت سه بعدی اشاره کرد.

انواع روش های تولید

به طور خلاصه می‌توان مزایا و معایب پرینت سه بعدی را به صورت زیر جمع بندی کرد:

مزایا

 • ساخت طراحی های پیچیده.
 • انعطاف پذیری و شخصی سازی تک تک قطعات تولیدی.
 • عدم احتیاج به ابزار و قالب، هزینه ثابت پایین.
 • سرعت و آسودگی جهت ساخت نمونه اولیه، سرعت بیشتر و ریسک کمتر در تولید اولیه.
 • دور ریز کمتر مواد سازنده.

معایب

 • هزینه تولید انبوه زیاد به نسبت قالب گیری تزریقی.
 • محدودیت در انتخاب مواد سازنده.
 • استحکام و ماندگاری پایین تر در قیاس با برخی روش ها.

طراحی سه بعدی و مدل سازی

مدل های قابل پرینت سه بعدی ممکن است از یک فایل CAD طراحی شده توسط نرم افزار های طراحی کامپیوتری و یا از طریق اسکن سه بعدی یک مدل واقعی، ایجاد شود. مدل های سه بعدی ایجاد شده توسط  CAD به نسبت اسکن سه بعدی، دارای ایرادات چاپی کمتر  و امکان ویرایش آنها قبل از چاپ، ساده تر و مؤثر تر است. از طرفی گاهی اوقات تنها قطعه واقعی موجود است و طرح کامپیوتری آن در اختیار نیست. در این صورت تنها از راه مهندسی معکوس و اسکن سه بعدی امکان تکثیر آن میسر می‌شود.

نرم افزار های گوناگونی جهت طراحی مدل سه بعدی وجود دارد. این نرم افزار ها ممکن است به صورت رابط کاربری بسیار ساده یا حرفه ای و تخصصی، رایگان یا تجاری، نصب شده روی کامپیوتر یا اَبری، مورد استفاده مهندسان یا معماران یا هنرمندان و … باشند. بنابراین با توجه به زمینه کاری می‌توان مناسب ترین آنها را انتخاب و به طراحی پرداخت.  از جمله این نرم افزار ها میتوان به SketchUP، SolidWorks، Catia، Autodesk Inventor، Autodesk AutoCAD اشاره کرد.
مقایسه کامل نرم افزار های مناسب پرینت سه بعدی در قسمت طراحی مدل سه بعدی شرح داده شده است.

طراحی سه بعدی

آماده سازی قبل از پرینت سه بعدی

قبل از اقدام به پرینت سه بعدی ، نکاتی در طرح سه بعدی باید بررسی شود تا ارزیابی کنیم طرح پرینت پذیر است یا خیر. از جمله این موارد می‌توان به وجود حفره، پوسته های اضافی، مشکل در تماس و همپوشانی پوسته ها و … اشاره کرد. این مشکلات به خصوص در طرح های ساخته شده معماران و طرح ها اسکن سه بعدی که فاقد روابط ریاضی منظم می‌باشند، به چشم می‌خورد.

پسوند مرسوم برای پرینت سه بعدی STL می‌باشد که توسط اکثر برنامه ها طراحی، به سادگی قابل ایحاد است. فایل‌های STL تنها هندسه سطح یک جسم سه بعدی را به صورت مجوعه ای از مثلث ها بدون هیچ گونه توصیفی از تکسچر یا سایر مشخصات CAD توصیف می‌کند. در ادامه فایل STL توسط نرم افزار های Slicer به کد های قابل فهم ماشین که G-code نام دارد تبدیل می‌شود. تنظیمات و تبدیل فایل به کد از مهم ترین قسمت های یک پرینت خوب می‌باشد که به دانش و تجربه بالای اپراتور نیاز دارد.

مطالب بیشتر از پرینت سه بعدی در قسمت مقالات آموزشی

مقالات آموزشی
میزان رضایت شما
 • رضایت شما از خدمات پرینت سه بعدی 3D Dream Studio
Sending
User Review
5 (1 vote)
فهرست